Historia


NASZA SZKOŁA DAWNIEJ I DZIŚ

O Szkole Podstawowej w Feliksowie można było usłyszeć już latach 1937-1939. Wtedy to na terenie obecnej Ochotniczej Straży Pożarnej stał mały, drewniany budynek, w którym odbywały się zajęcia dla miejscowych dzieci. W tym to właśnie budynku swoje lekcje pamięta opiekun koła szachowego w naszej szkole oraz dawny jej dyrektor, pan Aleksander Góralczyk. Na miejscu gdzie stoi teraz budynek szkoły były już postawione mury pod przyszłą szkołę, na budowę której swoją ziemię

( 1 morgę) przekazał mieszkaniec Feliksowa, pan Czarnecki. Na czas wojny budowa została wstrzymana a lekcje z drewnianego budynku przeniesiono do prywatnego mieszkania gdzie przebiegały pod hasłem tajnego nauczania. Po zakończeniu wojny rozbudowano budynek i utworzono prawdziwą szkołę, która kształci uczniów do dnia dzisiejszego. Już w tym budynku wiedzę zdobywał poprzedni dyrektor, a obecnie nauczyciel muzyki, pan Zygmunt Milczarek. Od 2000 roku dyrektorem szkoły jest Katarzyna Mechecka.

W miarę upływu lat budynek powiększał się i poszerzał, aby uzyskać obecny wygląd. Dzisiaj ma nowoczesną sale gimnastyczną, wyremontowane i kolorowe sale lekcyjne, oddział przedszkolny z 5 i 6 latkami, pracownię komputerową, bibliotekę szkolną oraz niedawno oddaną do użytku kolorową salę z przyrządami do ćwiczeń gimnastycznych i zabawy z programu „Radosna Szkoła".Od momentu, kiedy utworzono gimnazja nasza szkoła powiększyła swój obwód, który sięga od Nowych Mostek aż po Zosin, Kożuszki Parcele i Wymysłów.

Obecnie do szkoły uczęszcza 160 dzieci, których naucza 15 stałych nauczycieli oraz 5 dochodzących na konkretne godziny. Dzieci uczą się systemie jednozmianowym i w osobnych klasach a dotarcie do szkoły nie sprawia kłopotu, bowiem są zorganizowane dowozy i odwozy uczniów. Po zajęciach obowiązkowych uczniowie korzystają z zajęć dodatkowych: kół przedmiotowych, koła sportowego, koła informatycznego, sekcji szachów, gimnastyki korekcyjnej. Cyklicznie jeżdżą na basen ORKA a zimą na lodowisko.

Od wielu już lat tradycją szkoły są pewne uroczystości i zabawy. Jest, co roku 4 dniowa wycieczka w góry lub nad morze, Dzień Sportu, Dzień Dziecka, pasowanie uczniów klasy I, pożegnanie klasy VI, zabawa choinkowa, Jasełka, imprezy klasowe w tym Andrzejki, Mikołajki itp. Co roku szkoła bierze udział w akcji WOŚP, gdzie sprzedawane są słodkości przygotowane przez rodziców. Cyklicznie uczniowie sprzątają świat, czczą Dzień Ziemi, organizują kiermasz książek, działają w Klubie Bezpiecznego Puchatka, propagują „Szkołę Bez Przemocy”, biegają w Europejskich Biegach Młodych Olimpijczyków, uczestniczą w akcji „Jak dobrze mieć sąsiada”, zbierają pieniądze do „Góry Grosza”, liczą razem w „Kangurze”, rysują i piszą wiersze w konkursie „Tomik Literacki Młodych Autorów", biorą udział w zawodach sportowych gminnych i powiatowych, wyjeżdżają do kina, teatrów i na lekcje muzealne.

Szkoła współpracuje z firmą MARS, dzięki której dzieci zwiedziły fabrykę, były na wycieczkach, brały udział w konkursach, za które otrzymały piękne nagrody.
Od dwóch lat organizowany jest w naszej szkole Dzień Języka Angielskiego, w który zaangażowani są uczniowie i rodzice. Gotowane są regionalne potrawy, przedstawiana jest historia danego kraju lub regionu, lokalna muzyka i poezja.
Od pewnego czasu cała szkoła oczekuje na pozytywną odpowiedź odnośnie termomodernizacji i elewacji budynku szkoły oraz na zakup nowoczesnego sprzętu multimedialnego do pracowni komputerowej i klas lekcyjnych.